Potravinové alergie jsou definovány jako patologické imunologické reakce přecitlivělosti na potraviny. Laicky řečeno – tělo nepřiměřeně reaguje na určité druhy potravin. Tato alergie se může projevovat různě: od ekzému a kopřivky přes zvracení až po anafylaktický šok. Co se týče časového rozpětí takové reakce, tak ta může přijít prakticky okamžitě (svědění, pálení v puse, otoky sliznice), může se ale dostavit i za několik hodin (kopřivka).
Potravinová alergie je častá
Některým z druhů potravinové alergie trpí cca 8% kojenců. Nejčastější je alergie na bílkovinu kravského mléka. Časté jsou také alergie na obilné bílkoviny (nemusí se jednat přímo o alergii na lepek), sóju, ořechy, ryby atd. Velmi často však alergie u kojenců časem odezní. Přesný mechanismus tohoto ústupu není znám, ale vysvětluje se jednak „dozráním“ jedince a schopností si s alergeny poradit, jiné teorie hovoří o tom, že tělíčko kojence si prostě zvykne.
Maminky by si zejména při zavádění prvních nemléčných příkrmů měly všímat reakce svých dětí. Častý je v tomto období (4. – 6. měsíc) výskyt atopické dermatitidy jako reakce na některé složky nemléčného příkrmu. Jakmile je u dítěte zjištěna jakákoliv nezvyklá reakce, měla by matka bezprostředně vyřadit z jídelníčku dítěte danou potravinu a poradit se se svým pediatrem. Ten by měl v případě podezření na alergickou reakci odeslat dítě na pracoviště alergologie.