výživa kojence

Přecházíme k tužší stravě

výživa kojence

Děti nad osm měsíců již nemusí striktně dodržovat bezlepkový jídelníček. Znamená to tedy, že již můžeme do jídelníčku zařadit kaše s lepkem a kousky pečiva (dítě však pozorně sledujte, zda-li se neobjeví alergická reakce). Výživa se tak začíná velmi podobat té, kterou jedí dospělí. Kojencům už není třeba stravu mixovat, ale můžeme ji už pouze pasírovat lžičkou, neboť takto staré děti již začínají mít zoubky.

Výživa už není jen o mléce - budeme kousat!

Postupně lze přejít na stravu kusovou s tím, že je třeba se vyhnout takovým kusům potravin, které mohou děti snadno vdechnout (například kus mrkve – mrkev je třeba podávat strouhanou!)

Kojené děti by však i v tomto věku měly nadále pokračovat v příjmu mateřského mléka, které je důležité pro jejich imunitní systém a pro dostatečnou hydrataci. Do jídelníčku řadíme více ovoce, ale jednotlivé druhy postupně zkoušíme, abychom zjistili případnou alergii. Tedy nové druhy zavádíme postupně, abychom přesně věděli, která nová potravina alergickou reakci zapříčinila. Rozhodně se stále vyhýbáme alergizujícím druhům ovoce, jako jsou citrusy, kiwi atd. (více v sekci Potravinové alergie).

Tagy: výživa kojence mateřské mléko příkrmy