výživa kojence

Výživa kojence 1. - 4. měsíc

výživa kojence

Výživa kojence po narození je v zásadě velmi jednoduchá: bez ohledu na to, zda-li je dítě kojeno nebo krmeno umělým mlékem, by měl jídelníček během prvních čtyřech měsíců obsahovat výhradně mléko. Pro kojence v tomto věku je naprosto dostačujícím zdrojem všech potřebných živin. Některé maminky mají tendenci podávat dětem různé čaje, šťávičky nebo vodu, což nelze považovat za ideální výživu kojence tohoto věku.

Výživa kojence založená na mléce

To je ale naprosto nevhodné, neboť dítě je dostatečně hydratováno mateřským (případně umělým) mlékem a žádné jiné zdroje tekutin nepotřebuje. V čaji nejsou žádné živiny ani ochranné látky. O co více kojenec vypije bezcenného čaje, o to méně pak vypije mléka, které dítě skutečně vyživuje a chrání před nemocemi. Když dítě méně pije mateřské mléko, mohou se navíc dostavit komplikace s kojením. První etapa končí pro děti živené umělým mlékem už ve čtvrtém měsíci. Pak přichází období prvních příkrmů. Avšak u dětí, které jsou kojené, končí první období až v šestém měsíci. Teprve poté se do jejich jídelníčku zavádějí první příkrmy.

Během prvních čtyřech měsíců přibírají miminka každý týden cca 110-230 gramů týdně, mezi čtvrtým až šestým měsícem se váhové přírůstky zpomalují: kojenec přibírá 85-140 gramů týdně. Pakliže kojenec přestává na konci těchto období nabírat na váze, může to být znamení, že mu již dosavadní strava nestačí a nastal vhodný čas k prvnímu příkrmu. O tomto je ale třeba se vždy poradit se svým pediatrem.

Tagy: výživa kojence umělá mléka, kojení příkrmy