výživa kojence

Umělá mléka

výživa kojence

Počáteční umělá mléka jsou určena pro novorozence a kojence do věku od 0 do cca 6 měsíců. Jejich složení odpovídá nárokům a potřebám takto malých kojenců. Výrobci je na obalu nejčastěji označují symbolem "1". Pakliže kojenci počáteční mléko vyhovuje i po uplynutí 6 měsíců, lze mu i nadále podávat tuto počáteční mléčnou stravu.

Předčasné převedení dítěte na pokračovací mléko zbytečně zatěžuje jeho organismus. Složení počátečních umělých mlék není úplně totožné. Výrobci do nich přidávají různé pomocné látky, jako například prebiotika, různé směsi tuků, jód, zinek, selen atd. O druhu mléka, které se rozhodnete podávat svému dítěti, se raději poraďte se svým pediatrem.

Složení umělých mlék

Základem umělé výživy je kravské mléko, které je svým složením mateřskému mléku nejpodobnější. Výrobci umělých mlék však musí kravské mléko technologickým způsobem upravit tak, aby se mateřskému mléku přiblížilo. Úprava mléka se týká všech jeho hlavních složek – bílkovin, sacharidů i tuků. Dále je umělé mléko doplněno o vitamíny, minerály, antioxidanty, stopové prvky a jiné látky, které jsou pro vývoj dítěte vhodné a často nezbytné. Je však třeba zdůraznit, že žádný z přípravků umělé výživy není s mateřským mlékem identický!

Kromě počátečních a pokračujících mlék ještě existují také speciální umělá mléka, například hypoalergenní (označují se HA), která byla vyvinuta pro děti s rizikem alergie. Dále na trhu nalezneme mléka vhodná pro děti, které nesnášejí mléčný cukr, nebo pro děti, které ublinkávají nebo mají potíže s kolikami. O vhodností takových mlék je vždy třeba se poradit se svým pediatrem, případně s lékárníkem.

Tagy: umělá mléka, HA mléka pokračovací mléka složení umělých mlék