výživa kojence

Maso - nenahraditelná složka výživy

výživa kojence

Dítě by mělo od svých sedmi měsíců dostávat pravidelné dávky masa. A to proto, že maso obsahuje velké množství důležitých látek: bílkoviny, železo, zinek, vitamíny, aminokyseliny apod. Zejména bílkoviny jsou důležité pro růst všech buněk lidského těla. Rostlinné bílkoviny jsou pro zdravý vývoj dítěte nedostatečné. Vhodné pro výživu kojence je maso kuřecí, králičí, krůtí, z červených mas lze doporučit jehněčí a telecí.

Není maso jako maso

Méně vhodné je maso vepřové, absolutně nevhodné jsou jakékoliv uzeniny. Maso vybíráme vždy libové a čerstvé. V denní porci by mělo být cca 50 gramů masa, které je třeba dobře uvařit a pak následně rozmixovat společně se zeleninou. POZOR: Dětem do dvou let nepodáváme žádné ryby ani dary moře. Je zde velké riziko vzniku alergických reakcí!

Standardním, hojně propagovaným, modelem stravování bývá 6x týdně maso, 1x týdně bezmasý den. Někteří odborníci však doporučují maso pouze obden. Je zcela na vás a na doporučení vašeho pediatra, jakou cestou se vydáte.

Co se stane, když dětem maso dávat nebudete? Možná, že vůbec nic, pravděpodobně ale utrpí jeho imunitní systém (což se nemusí projevit ihned) a také bude více ohroženo vznikem anémie (chudokrevnosti).